Náš tím

AM Team je pretekársky tím Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave. Po prvýkrát sme sa zapojili do súťaže s názvom Forlmula Studnet spolu s ďalšími asi 270 tímami z celého sveta. Všetky tieto tímy, tak ako aj my navrhujú a stavajú malé pretekárske vozidlo. 

   Náš tím pozostáva z asi 33 študnetov Strojníckej Fakulty STU v Bratislave. Celý tím je rozdelený do niekoľkých skupín, ktorých členovia sa sústredia na určenú časť projektu/pretekárskeho vozidla.

   Práca v AM Team dáva študentom veľkú príležitosť rozšíriť si svoje možnosti, získať nové skúsenosti v skutočnej tímovej práci. Práca na tomto projekte je veľmi náročná, ale motivujúca a plná zábavy. Pracujeme nezávisle od svetových výrobcov pretekárskych vozidiel a naše vozidlo bude prototypom a zároveň aj sériovo vyrábateľným produktom.

   V auguste roku 2009 sme sa po prvýkrát zúčastnili pretekov Formula Student Germany, ktoré sa konali 5.-9.8. 2009 na legendárnom okruhu Hockenheim v Nemecku. Obstáli sme ako sa na začínajúcich konštruktérov a pretekárov patrí. Veríme, že v budúcich sezónach budeme vždy lepšími a silnejšími súpermi ostaným tímom!

História tímu

   V októbri roku 2006 sa trojica nadšencov, študentov študijného odboru Mechatronika, 1. stupňa SjF STU v Bratislave, dozvedela o súťaži mladých konštruktérov, ktorej sa zúčastňujú tímy študentov z celého sveta. Postupne začali zbierať podklady a pravidlá k tomuto podujatiu. Zistili, že cieľom je postaviť auto - formulu s objemom motora 600 ccm, ktorá spĺňa prísne pravidlá. Potom sa s týmito autami stretnú na svetoznámom okruhu v Hockenheime v Nemecku. Na dodržanie všetkých noriem dohliada na okruhu tím odborníkov, vačšinou ľudí z praxe, najmä z vývojových tímov známych automobiliek a vysokoškolských učiteľov posobiacich v príbuzných odboroch. Tak sa naši traja nadšenci - zakladatelia tímu (Ján Slamka, Pavol Kintler, Ján Kapustinec)pustili do prekladania asi 100 strán pravidiel. Keď boli preložené, začali zháňať podporu na škole a postupne sa začal proces kryštalizácie tímu. AM Teamu!! 

 

   Keď bol AM Team na svete, šli sme sa predstaviť na Workshop na Univerzitu do Štuttgartu. Tam sme sa zoznámili s luďmi z FS Germany, ktorí tuto súťaž organizujú v Hockenheime. Na workshope sme sa stretli s členmi ostatních tímov, ktorí boli veľmi priateľskí a ústretoví a potešili sa, že tím zo Slovenska tiež rozšíri rady zahraničných tímov. Nabití novými informáciami sme pracovali na aute pre sezónu 2008, čo sa nám nepodarilo žiaľ stihnúť. Preto sme sa šli pozrieť do Hockenheimu na súťaž FSG 2008 aspoň ako členovia organizačného tímu, tzv. "redsirts". Päť členov tímu, ktorí sú jazykovo zdatní a odhodlaní "odkukať" čo najviac od ostatných, mali možnosť absolvovať podujatie FSG HOCKENHEIM 2008. Súťaž mala vysokú úroveň po technickej a organizačnej stránke. Rýchlo sa nám podarilo sa zoznámiť s členmi iných tímov, ktorí nás vtedy nebrali ako konkurenciu, skôr ako pomoc, nakoľko sme mali na sebe oblečene červené trička s veľký, nápisom STAFF. 

 

   Sezóna 2008 bola za nami a bolo treba poriadne zabrať, lebo sme sa rozhodli zúčastniť pretekov v roku 2009. V novembri 2008 sem sa zúčastnili ďalšieho workshopu organizovaného jednou z najväčších automobiliek v Nemecku a to priamo v jej centrále v Mníchove. Na stretnutí vedenie súťaže FSG zhrnulo predchádzajúcu sezónu. Zároveň sme diskutovali o zmene pravidiel oproti minulému roku. Posledným krokom, ktorý nás delil od účasti na našej prvej súťaži, bola registrácia na FSG 2009. 16. januára 2009 si budeme mnohí pamätať. To boli nervy! Ale podarilo sa. Poslednú prekážku na ceste do Hockenheimu s našim prvým autom sme úspešne zvládli a teraz usilovne pracujeme.

Kontaktujte nás!

STU Bratislava

Strojnícka fakulta

Námestie slobody 17

812 31 Bratislava 1

www.sjf.stuba.sk

 

e-mail:    Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.  

2024  AM-Team Slovensko